На 2 и 3 декември 1989 г. Малта е в центъра на световно събитие - двудневните разговори между президента на САЩ Джордж Буш и председателя на Върховния съвет на Съюза на съветските социалистически републики (СССР) Михаил Горбачов. Хиляди журналисти от цял свят са се разположили на малката островна държава, наоколо са акостирали и военни кораби на двете свръхсили - САЩ и СССР. Средиземно море е превърнато в домакин на неофициалната среща на лидерите на Съединените щати и на Съветския съюз. Срещата е повратна точка в отношенията между Източна и Западна Европа, сочи информация на отдел “Справочна” на .
Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) и сдружение „Арт Будилник“ започват съвместна инициатива за популяризиране на каузата на донорството. Това съобщиха от ИАМН. Сдружението е продуцент на късометражния филм „Ева“, чиято предпремиерна прожекция ще бъде утре, пред студентска аудитория. „Ева“ разказва историята на родители, очакващи дете, които разбират, че то е с рядък генетичен дефект и би живяло само няколко часа след раждането. Филмът е по истински случай и показва решението на родителите, изправени пред тежък избор.
Филмът „Ева“ се реализира с финансиране от Национален фонд „Култура“ по програма „Социално ангажирани изкуства“ 2022, допълниха от ИАМН.
През 2025 г. филмът ще бъде представен и в други градове в страната. След прожекциите, от ИАМН ще предоставят специал
Ограничава се движението за всички превозни средства през прохода Шипково - Рибарица поради обилен снеговалеж, съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).
От АПИ информираха, че вече е възстановено движението за тежкотоварни автомобили по автомагистрала „Тракия, в област София, в двете посоки.
Възстановено е и движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона, с ремаркета и полуремаркета от км 69, при пътен възел "Церово", в посока София.
В област Разград вали мокър сняг. Пътищата са обработени, движението се извършва при зимни условия, съобщи дежурният в Областното пътно управление в Разград. Той посочи, че температурите в региона са около нула градуса.
Главният експерт в областната администрация Николай Атанасов заяви , че няма постъпили досега сигнали за нарушения в електро и водоподаването в населените места в областта. Не е подавана информация също за пътни и криминални произшествия.
От Областната дирекция на МВР в Разград съобщиха, че през последните 24 часа са постъпили общо 14 сигнала за паднали дървета на пътното платно в различни населени места от областта заради силния вятър. Служители на дирекцията „Пожарна безопасност и защита на населението“ са се отзовали на сигналите и са отстранили дърветата от пътищата. Огнеборците са реагирали и на четири съобщения за запалени комини, като
На редовно заседание общинските съветници в Сандански ще разгледат декларация в подкрепа на лекарите, медицинския колектив и целия персонал на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Югозападна болница" ООД. Сесията, която включва само една точка, ще започне в 9:00 часа. Тя се свиква по инициатива на група от 10 общински съветници.
В текста на декларацията е посочено, че Общински съвет-Сандански подкрепя лекарите и медицинския персонал на лечебното заведение. Медицината е хуманна професия и когато човек дава обич, получава обич и в това е тайната на човешкото съществуване. Да помагаш на нуждаещия се и да си съпричастен към страданието му е мисия. Нашите лекари изпълняват тази мисия достойно, пише още в декларацията на съветниците.
В нея обидите, отправени към лекарите във връзка със случая с починалото новородено, са определени като недопустими и н
Екипи на електроразпределителното дружество и днес продължават работа по възстановяване на електричеството в родопските села Богутево и Студенец, каза заместник-областният управител на Смолян Адриан Петров. Прекъсването на електрозахранването е причинено от паднали над 50 дървета върху жиците, прекъсвайки електропроводи. Пътищата в област Смолян са проходими при зимни условия, трасетата се почистват и опесъчават. Ограничено е движението на товарни автомобили с ремаркета и полуремаркета през прохода Превала, според информация от Областното пътно управление.
Затворени за движение на всички превозни средства са пътищата Лъки – Момина вода и Момина вода – Рожен поради снегонавявания и паднали дървета. Семейство с две деца е затънало с кола вчера в преспите по пътя от Момчиловци към хотел в община Лъки. Екип на пътноподдържащата фирма е спасил семейството, оказало се в
Как протича събитието от обявяването му на 31 октомври 1989 г. до края му през погледа на журналистите и световните агенции, може да се види в бюлетините “Международна информация” и “Международна информация. Служебен”.
Съобщението за първата среща между Буш и Горбачов е направено едновременно във Вашингтон и в Москва:
Ще има среща Горбачов - Буш
Вашингтон, 31 октомври 1989 г. /Джийн Гибънс от Ройтер/ Президентът Джордж Буш съобщи днес, че ще се срещне със съветския ръководител Михаил Горбачов на 2 и 3 декември, като за първи път срещата им ще бъде на американски и съветски кораби в Средиземно море.
“Разговорите ни ще имат неофициален характер и целта им е да се опознаем по-добре и да задълбочим познанията си за нашите възгледи", заяви Буш на пресконференция в Белия дом.
“Нито аз, нито той очакваме важни споразумения или решения”, каза Буш пред журналистите. (…)
Президентът добави, че той е предложил тази неофициална среща след посещенията си в Полша и в Унгария през юли.
На въпроса защо е решил да има такава среща без конкретен дневен ред, докато в миналото се противопоставяше на този вид контакти, той отвърна: “Заради консултациите със съюзниците ни, бързината на промените в Източна Европа, появата на демокрация в това полукълбо - просто в това време на промени не исках да пропусна нищо.” (…)
Тази необичайна по мястото си среща ще бъде шестата между Горбачов и американски президент. Между 1985 и 1988 г. Горбачов се срещна пет пъти с бившия президент Роналд Рейгън. (…)
***
Предстои междинна среща на Михаил Горбачов и Джордж Буш
Москва, 31 октомври 1989 г. /Кор. Начо Халачее/ На 2 и 3 декември ще се състои неофициална среща между генералния секретар на ЦК на КПСС и председател на Върховния съвет на СССР Михаил Горбачов и президента на САЩ Джордж Буш. По взаимна договореност срещата ще протече последователно на американски и съветски военни кораби в Средиземно море. Информирайки съветските и акредитираните тук чуждестранни журналисти за срещата, министърът на външните работи на Съветския съюз Едуард Шеварднадзе изрази увереност, че тя ще се превърне в крупно политическо събитие на планетата. (…)
А защо именно срещата ще се състои на военни кораби? - попита един от журналистите. Едуард Шеварднадзе отговори, че Средиземно море е удобно и за двамата ръководители място. (…)
***
Срещата Буш-Горбачов: Защо точно сега?
Вашингтон, 1 ноември 1989 г. /Коментатор на АП по дипломатическите въпроси Бари Шуейд/ Предстоящата “морска среща” на президента Джордж Буш със съветския президент Михаил Горбачов е предизвикана от необходимостта да се отговори по-енергично на дълбоките промени в комунистическия свят. (…)
“Срещата дава възможност да седнем удобно и да поговорим”, отбеляза американският президент. (…)
Въпреки че е рисковано начинание, тази тайно организирана среща е възможност за Буш да скъса с представата, която другите имат за него повече от четвърт век, откакто е в политиката: че той не желае да поема командването. (…)
Съюзниците на САЩ в НАТО начело със Западна Германия тихичко подтикват правителството на САЩ да бъде по-отзивчиво към инициативите на Горбачов, за да се намали напрежението в Западна Европа. (…)
Най-накрая Буш отговори на тези предизвикателства със съобщението за предстоящата среща на високо равнище в Средиземно море. “В това време на промени, заяви той, не искам двата гигантски кораба да се разминат в нощта, защото не са могли да установят връзка.” (…)
***
Къде ще протече срещата Буш - Горбачов
Вашингтон, 3 ноември 1989 г. // Ракетните крайцери “Белкнап" и “Слава" ще бъдат най-вероятно мястото на “неофициалната” среща между президентите Джордж Буш и Михаил Горбачов на 2 и 3 декември край Малта, посочиха американски източници.
Точното място на срещата още не е определено, но двата кораба ще се намират на двайсетина километра от малтийския бряг. (…) “Белкнап", флагманът на Шести флот, няма атомен двигател, но е въоръжен с ядрени ракети. Той е на вода от 1964 година, има водоизместимост 8200 тона и е дълъг 166 метра. Той се прочу през 1975 г., когато се сблъска със самолетоносача “Кенеди" и избухналият пожар на борда му бе спрян само 13 метра преди да стигне до ракетите.
Съветският крайцер “Слава", дал името си на цял клас кораби, е базиран в Черно море. Той също е въоръжен с ядрени ракети и е по-голям от “Белкнап" - 12 000 тона и 187 метра. На вода е от 1982 година.
Москва и Вашингтон все още уточняват както броя на съпровождащите кораби, така и състава на делегациите. (…)
***
Вашингтон, 11 ноември 1989 г. /Ройтер/ Президентът Джордж Буш вчера се възхити от отварянето на Берлинската стена от ГДР и каза, че срещата му през декември със съветския ръководител Михаил Горбачов придобива още по-голямо значение като възможност да се обсъдят “удивителните събития”, обхванали Източна Европа. (…)
“Живеем в удивителни времена и ще използваме всички възможности да допринасяме за трайния мир и да разширяваме демокрацията. И по такъв начин аз ще водя външната политика на нашата велика страна с предпазливостта, която изискват тези удивителни времена на промени - но и с въображение”, каза президентът Буш.
***
Фицуотър за срещата на високо равнище
Вашингтон, 18 ноември 1989 г. /Ройтер/ Президентът Джордж Буш е уверил съветския ръководител Михаил Горбачов, че споделя желанието на Кремъл за мирна промяна в Източна Европа, но че няма да се съгласи да прекрои картата на Европа на срещата край Малта идния месец, заяви днес Белият дом.
“Нямаме намерение да превърнем тази среща във втора Ялта. Няма да чертаем граници за другите народи”, заяви говорителят Марлин Фицуотър, изключвайки възможността за споразумения като онези, постигнати в края на Втората световна война от Рузвелт, Чърчил и Сталин. (…)
***
Малта и срещата на високо равнище
Ла Валета, 23 ноември 1989 г. /Кор. на АФП Ив Гакон/ С наближаване на срещата Буш-Горбачов на 2-3 декември все по-остър става спорът между националистическото правителство и лейбъристката опозиция в Малта доколко целесъобразно е да се приемат в малтийски териториални води двата крайцера, на които ще се срещнат американският и съветският ръководител.
Бойните кораби “Белкнап” и “Слава” са въоръжени с ракети, които могат да носят ядрени заряди. Има решение на малтийския парламент, с което се забранява на кораби с ядрено оръжие да хвърлят котва в пристанището на средиземноморската република.
Още с обявяването на срещата на високо равнище лейбъристката опозиция (...) припомни, че е гласувана забрана за достъпа в малтийските пристанища на бойни кораби с ядрено оръжие. (…)
Малтийската лейбъристка партия реши “да се противопостави на присъствието на ядрени кораби в малтийските териториални води, дори и те да са предназначени за срещата на високо равнище”. Нейният водач предложи да се даде на разположение на двамата ръководители един туристически кораб.
Не е изключено опозицията, която бе планирала демонстрация край определеното пристанище Марсашлок в залива Свети Павел, да организира народна демонстрация в Ла Валета. (…)
Националистическата партия (...) нарече спора смешен. “Ние сме сигурни, че всяка страна, която иска да изпрати кораби в Малта, преди всичко Съединените щати и СССР, зачита решенията на парламента", заяви генералният секретар на партията Остин Гат. (…)
***
В навечерието на средиземноморската среща на Михаил Горбачов и Джордж Буш
Двамата държавници пристигнаха в Малта
Валета, 1 декември 1989 г. /Спец. кор. Ненчо Хранов/ От днес малката островна държава в Средиземно море Малта става център на световна политика. Край бреговете на острова ще се състои среща между председателя на Върховния съвет на СССР и генерален секретар на ЦК на КПСС Михаил Горбачов и президента на САЩ Джордж Буш.
Тази сутрин на летището във Валета пристигна президентът на САЩ. Той се срещна с президента на Малта Винсент Табоне и с министър-председателя Едуард Сенек Адами и след това отлетя с хеликоптер за американския крайцер “Белкнап”.
Късно тази вечер около 23 ч. местно време /24 ч. българско време/ след посещението си в Италия тук пристигна Михаил Горбачов. На летището той бе посрещнат от президента на Малта Винсент Табоне и съпругата му, от министър-председателя и членове на правителството. След кратка церемония по посрещането съветският ръководител се отправи със съветски военен катер за ракетния крайцер “Слава”. (…)
Двата крайцера сега се намират в тих залив на изток от Валета, на 20-ина километра от брега. Ето как се обяснява изборът военни кораби да бъдат домакини на такава отговорна среща. Първо, съгласно международната практика военните кораби са държавна територия на страната, чийто флаг носят, така че двамата държавници ще се намират последователно на съветска и на американска територия. На второ място този характер на срещата създава условия за повече спокойствие и конфиденциалност, далеч от камерите, микрофоните и погледите на журналистите.
Впрочем във Валета има буквално журналистическо нашествие - стотици са представителите на средствата за масова информация от САЩ, голяма е и групата на съветските колеги, а общият брой на всички журналисти е около 2500 души. Но на самите кораби ще бъдат допуснати само няколко съветски и американски жреци на информацията, останалите ще получаваме сведения в средиземноморския “Конгресен център”, където е организиран модерен пресцентър. (…)
***
Разговори с огромно значение за мира и изграждането на по-добър свят
Започна срещата Горбачов - Буш
Валета, 2 декември 1989 г. /Спец. кор. Ненчо Хранов/ Днес на акостиралия в защитената част на пристанището на малтийския залив Марсашлок съветски кораб “Максим Горки” започна срещата между председателя на Върховния съвет на СССР и генерален секретар на ЦК на КПСС Михаил Горвачов и президента на САЩ Джордж Буш.
Лошото време и бурният североизточен вятър, достигащ 60-70 км/ч, промениха първоначалните планове разговорите да се водят днес на съветския крайцер “Слава”.
Корабът “Максим Горки” се намира на около хиляда метра от крайцерите “Слава” и “Белкнап”. Президентът Буш пристигна до него с катер. Той отвърна на приветстващия го съветски ръководител: “Радостен съм да ви видя.”
Журналистите зададоха първите си въпроси на двамата. Президентът на САЩ заяви, че те ще дискутират широк кръг проблеми. Съветският ръководител бе попитан дали има намерение да предложи съкращаване на войските на Варшавския договор. Той отговори с шега: “Първото нещо, което трябва да направим, е да премахнем този тип кораби, на които не можем да се качим при такова време”, и добави усмихнат: “Ние имаме секретен план да разоръжим Шестия американски флот.”
Джордж Буш, който стоеше до Михаил Горбачов, погледна морето и каза: “Започва да се успокоява. Това е добър знак. Да започваме работата.” (…)
Председателят на Върховния съвет на СССР Михаил Горвачов и президентът на САЩ Джордж Буш прекараха приблизително пет часа заедно на борда на съветския кораб “Максим Горки” (…). Тази първа разширена среша, в която са участвали и двете делегации, е преминала много продуктивно и съдържателно, без всякакви формалности. Двамата държавници са разгледали широк спектър от въпроси, интересуващи СССР и САЩ. (…)
Разширената двустранна среща е продължила малко след 12 часа на обед. (…)
Веднага след приключване на разширената среща двамата ръководители са започнали разговор на четири очи, в присъствието само на преводачи. Той е продължил около един час и половина. След това те са обядвали заедно на кораба “Максим Горки”. (…)
Президентът Буш е казал, че сутрешните му разговори с Михаил Горвачов са били изключително продуктивни и той очаква с нетърпение следващата среща.
Президентът Буш и неговите сътрудници са се завърнали на крайцера “Белкнап” веднага след обяда. Но катерът, с който са пътували те през бурното море, е могъл да се приближи до американския крайцер след повече от половин час, въпреки че изминал само 1000 метра.
Силните ветрове, които привечер достигнаха скорост 100 километра в час, направиха невъзможно всякакво движение между съветския и американския кораб в залива Марсашлок. Това попречи да се осъществи предвиденото - президентът Буш да отиде отново на среща с Михаил Горвачов на “Максим Горки”, а съветският ръководител да гостува в крайцера “Белкнап” за вечеря. Съветският ръководител ще нощува на кораба "Максим Горки", а американският президент - на крайцера “Белкнап”. (…)
***
Неочакваният “домакин” на срещата край Малта
Валета, 2 декември // Корабът “Максим Горки”, на който поради силния вятър бе пренесен първият етап от срещата на високо равнище между Михаил Горвачов и Джордж Буш, е построен през 1969 г. във ФРГ и носеше името “Хамбург”. След това той бе купен от Съветския съюз и преименуван “Максим Горки”. Корабът, който е зачислен към Черноморското морско параходство, се използува в международните пътнически линии за пътувания.
На борда на “Максим Горки” могат да плават 575 пътници. Екипажът, включително обслужващият персонал, надхвърля 370 души.
Тази година в нощта срещу 20 юни корабът с туристи на борда се сблъска поради мъгла с малък айсберг на 220 километра западно от Шпицберген и получи повреда в корпуса. Никой от пътниците и членовете на екипажа не пострада.
“Максим Горки” бе изпратен за ремонт в западногерманския град Бременхафен. Още на 19 август тази година, след 44-дневен основен ремонт на борда на кораба отново се качиха пътници. След аварията популярността на този съветски пътнически параход сред чуждестранните туристи дори нарасна. Несъмнено започналата днес на борда му неофициална среща на ръководителите на СССР и на САЩ ще го направи един от най-популярните кораби в света.
***
Среща, която открива нови перспективи за съветско-американските отношения, за мира в света
Завърши срещата Горбачов - Буш. Пресконференция на двамата държавници на кораба “Максим Горки”
Валета, 3 декември /Спец. кор. Ненчо Хранов/ Завърши срещата между председателя на Върховния съвет на СССР Михаил Горвачов и президента на САЩ Джордж Буш, която се състоя тези два дни на съветския пътнически кораб “Максим Горки” край Малта. (…)
Тази сутрин разговорите продължиха около три часа - от 10 до 13 часа. Общо двамата държавници са водили дискусии около осем часа, в рамките на които и две среши на четири очи. Бурното време сякаш премахна още повече нуждата от официалност и протокол в Малтийския залив.
В 13 часа, веднага след приключването на разговорите, в ресторант “Одеса” на кораба “Максим Горки” се състоя обща пресконференция на двамата държавници. Шансът да присъстват на тази конференция от общо 2000-те представители на световния печат, радио и телевизия имаха само 200 души. Между тях бяхме и петима български журналисти. Малкият салон не попречи да чувстваме, че присъстваме на едно наистина историческо събитие, когато ерата на студената война потъва окончателно в бурните води на Средиземноморието.
Ръководителите на СССР и САЩ влязоха в салона усмихнати и заеха места на масата, украсена само със знамената на двете страни. (…)
Пръв направи изявления президентът Буш. (...) Сега ние по-добре се разбираме един друг, каза той. На прага сме на нова ера в отношенията между двете ни страни, а добрите отношения между САЩ и СССР влияят върху положението в Европа. Премахва се военното противопоставяне, подобряват се отношенията между хората.(…)
В своето слово Михаил Горвачов каза: На тази среща имаше много символи. Според мен в историята на нашите две държави няма друг случай, когато ръководителите на нашите страни да са давали обща пресконференция. Това също е важен символ. (…) Срещата ни се отличаваше с хубава атмосфера, откритост и мащабност в обмена на мненията. (…)
Буш заяви: нашите отношения със СССР значително се подобряват и населението подкрепя извънредно много това. Онова, което прави г-н Горбачов в страната си, предизвиква огромно уважение. Голямо е уважението към г-н Горвачов и за мирните изменения в Европа и поради това на тази среща ние постигнахме онова, на което се надявахме. (…)
Отговаряйки на въпроса за връзката между европейския дом и Берлинската стена, Михаил Горвачов каза (…) Трябва да се реши поновому проблемът да се построи общоевропейският дом в интерес на всички народи - уважавайки и правото на избор, и традициите, и историята и създавайки всички условия за равноправно и взаимноизгодно сътрудничество. Нищо няма вечно под слънцето (…). Да се надяваме, че сме на правилен път. Стената се появи в конкретна ситуация. Тя бе продиктувана не просто от някаква зла умисъл. ГДР използва своите суверенни права и стената може да изчезне, когато отпаднат предпоставките, които я породиха. Не виждам в това голям проблем. (…) Ако става дума за НАТО и Варшавския договор, те също трябва да се променят (…). Дойде време да действаме уравновесено, каза съветският ръководител, крачка по крачка, да действаме с оглед на предизвикателството на времето, но не прибързано или безотговорно, за да не се наруши стабилността и да се намали сигурността. Напротив, трябва така да се действа, че да се подобрява атмосферата, отношенията на стабилност, да се укрепва и сигурността. (…)
***
Срещата в Малта
Марсашлок бей, Малта, 3 декември 1989 г. /Брайън Бръмли от АП/ Съветският президент Михаил Горбачов и президентът на САЩ Джордж Буш (…) на безпрецедентната им обща пресконференция дадоха да се разбере, че имат разногласия по въпроса за доставките на оръжие за левите бунтовници в Салвадор и за съкращенията на военноморските въоръжения. Двамата мъже отговаряха спокойно и непринудено на въпросите на борда на съветския луксозен лайнер “Максим Горки”, след това се ръкуваха и заедно напуснаха пресконференцията. “Срещата постигна всичко, на което разчитах”, заяви Буш. “И двамата заявихме, че светът излиза от една епоха, от епохата на студената война, и навлиза в друга”, каза Горбачов. “Това е само началото. Ние сме едва в началото на дългия ни път към трайния мир.” (…)
Бурното време, особено силните ветрове, които вдигнаха огромни вълни, принудиха лидерите (...) два пъти да се срещнат на борда на “Максим Горки”, корабът, който служеше за резиденция на съветския ръководител по време на срещата на високо равнище. Когато репортерите на “Максим Горки” попитаха преди днешните разговори дали не е била лоша идеята да се организира срещата на кораби, и двамата отговориха отрицателно. “Целият този инцидент показва, че можем да се приспособяваме към променящите се обстоятелства много добре”, заяви Горбачов. Говорителят на Белия дом Марлин Фицуотър заяви, че днешната среща е била преместена на “Максим Горки”, защото съветският ръководител не пожелал да пътува до “Белкнап” или до “Слава”. “Той не споделя нашата любов към моретата”, пошегува се Фицуотър. (…)
Ден след двустранните разговори в Москва има среща на ръководителите на държавите от Варшавския договор, на която Михаил Горвачов ги информира подробно за случилото се в Малта. Същото прави и президентът Джордж Буш в Брюксел, където същия ден (4 декември) има среща на ръководителите на страните от НАТО:
Брюксел, 4 декември 1989 г. // Пристигайки снощи в Брюксел, където днес ще се срещне с ръководителите на страните от НАТО, президентът Буш заяви за срещата си с Михаил Горвачов: “Морето беше бурно, както и времето, което прекарахме там, но не зли ветрове ни носеха в нашата мисия. Не, това бяха ветрове на промяната - силни и постоянни, дълбоки. И когато слънцето се показа иззад облаците можахме да видим как се ражда един нов свят, светът на свободата." (…)